Baltic IT Consulting
rulv

Top.LV
Internet Map
Since 2010 January
free counters

Tas, kurš meklē miljonus, diezgan reti tos atrod,
Toties tas, kurš nemeklē, – neatrod nekad.

Onorē de Balzaks

 
Galvenā / Par informācijas konsaltingu / Biznesa informācijas veselīgums

Biznesa informācijas veselīgums

„Labāk būt bagātam un veselam, nekā nabagam un slimam”
Tautas gudrība

Biznesam piemīt daudz kopīga ar cilvēka organismu. Vesels cilvēks spēj dzīvot daudzreiz efektīvāk nekā tāds cilvēks, kura uzvedību iegrožo slimību kopums. Tāpat ir arī biznesā – tikai esot veselam un spēcīgam, tas spēj sniegt maksimālu atdevi. Taču veselīguma jautājums ir relatīvs, jo daudzi no mums uzskata sevi par veseliem vienīgi tāpēc, ka nepievērš uzmanību virknei signālu, kurus laiku pa laikam signalizē mūsu ķermenis. Un tikai tad, kad stāvoklis kļūst kritisks (spēcīgas sāpes, paaugstināta temperatūra, ģīboņi), mēs nolemjam griezties pēc padoma pie speciālista, lai saprastu, kur tieši ir pieļauta nolaidība attiecībā pret savu veselību.

Biznesa struktūra ir iekārtota līdzīgi cilvēka organismam: vadība – smadzenes, darbinieki – muskuļi, finanšu plūsmas – asinsvadu sistēma, bet informācijas plūsmas – nervu sistēma. Ja pret katru no sastāvdaļām neizrādīsim vajadzīgo uzmanību, tad neizbēgami agri vai vēlu parādīsies problēmas. Informācija – viena no dzīves galvenajām sastāvdaļām.

Izvirzot datoru par svarīgāko, lēmums par informācijas struktūras modernizāciju neizbēgami noved pie tehnikas un programmatūras atjaunošanas. Bet bieži vien problēma nemaz neslēpjas informācijas apstrādē, bet tās nepareizā plūsmā. Lūk, dažas pazīmes, kas liecina par informācijas neveselīgumu:

  • Bieži pazūd informācija, pēkšņi aizkavējas tās iegūšana vai parādās izkropļojumi
  • Informācija uzņēmuma iekšienē neatbilst informācijai ārpus tās (reālajai lietu būtībai un notikumu gaitai)
  • Darbinieki vairākkārt atkārto vienas un tās pašas datu operācijas
  • Darbiniekiem pārāk daudz laika jāpatērē informācijas apstrādei

Pagājušā gadsimta pēdējos desmit gados un šī gadsimta pirmajos gados cilvēku leksikā pakāpeniski sāka parādīties jauna idioma – “informācijas tehnoloģijas - IT”. Taču šo vārdu nozīme pārlieku cieši saistās ar datoru tehnoloģijām un sakaru līdzekļiem. Jāņem vērā, ka jēdziens “informācija” parādījās vairākus gadsimtus pirms skaitļojamās tehnikas un šī iemesla dēļ tas nevar nozīmēt vienīgi bitu kombināciju atmiņā vai procesorā.

Par ideoloģiski precīzāku IT saīsinājuma atšifrējumu būtu jāuzskata nevis “informācijas tehnoloģijas”, bet gan “informāciju tehnoloģijas”, ņemot vērā, ka tieši tā var šo saīsinājumu pārtulkot no eiropiešu valodu saimes.

Aplūkosim, kā šo terminu skaidro akadēmiskajos izdevumos.

„Informācija”

Biznesa vārdnīca šo jēdzienu apraksta šādi:

  1. Viena no trijām fundamentālajām substancēm (lietas, enerģija, informācija), kas veido visuma būtību un aptver jebkuru prāta darbības produktu, pirmām kārtām jau zināšanas un veidus
  2. Ziņas, dati, ekonomisko rādītāju lielumi ir glabāšanas, apstrāde un nodošanas tālāk objekti

Svešvalodu vārdnīca piemetina:

  1. Nenoteiktības novēršanas kvantitatīvs mērs

Sanāk, ka jau par pierastu kļuvusī attieksme pret vārdiem “informācijas tehnoloģijas” būtiski atšķiras no tiešās nozīmes. Pirmajā kontekstā datoru un komunikatīvā tehnika ir centrālais posms informācijas struktūrā, otrajā kontekstā – vienīgi kā līdzeklis informācijas plūsmas organizēšanā.

Pēdējā laikā Eiropas IT tirgū parādījies jauns pakalpojums – IT-konsaltings. Taču pamatā diemžēl IT-konsalteri ir ieciklējušies uz datoru tehnoloģijām. Tāpēc dabisko informācijas plūsmu pārdales vietā tiek piedāvāti risinājumi jaunu tīklu izveidē, veco serveru nomaiņā un jaunas programmatūras izstrādē.

Dabiski, ka virknei gadījumu ātri uzlikt vecajam apģērbam ielāpu vai nopirkt jaunu izrādās vienkāršāk nekā aizdomāties par to, kāpēc apģērbs tik ātri kļūst nelietojams. Tie uzņēmēji, kuri ir ieinteresēti savu investīciju ātrā atgūšanā un nekaļ tālejošus plānus, drīzāk priekšroku dos pirmajam variantam. Taču tie, kuri strādā, balstoties uz perspektīvu, visticamāk gan gribētu izārstēt pašu slimību tā vietā, lai pastāvīgi nodarbotos ar simptomu ārstēšanu.

Protams, ka informācijas sistēmas vērtējumu var veikt arī pašu spēkiem, piemēram, paša uzņēmuma IT nodaļā. Taču šāda veida pētījumu veikšana nekad nebūs objektīva, jo arī pašārstēšanās nekad nav efektīva. Šāda veida analīze – neatkarīgo ekspertu komandas uzdevums.

Ne mazāks svarīgs ir jautājums par praktisko atdevi no ieguldījumiem IT konsaltingā. Atbilde nebūs viennozīmīga, jo jautājums ir daudzšķautņains. Kopumā ņemot, par konsaltera darba rezultātu jābūt laika ieguvumam, un arī informācijas apmaiņas lieko posmu pilnīgai likvidācijai un kā sekām to resursu atbrīvošanai, kuri turpmāk var tikt izmantoti biznesa turpmākajā attīstībā.

Īsta informācijas konsaltinga uzdevums – “informācijas slimīguma” patieso iemeslu noteikšana, ceļu meklējumi un risinājumu izstrāde lietu pastāvošās kārtības būtiskai izmaiņai sakarā ar to, lai nodrošinātu daudz dabiskāku, veselīgu informācijas plūsmu, un tas nozīmē arī paaugstinātu biznesa konkurences drošumu un spēju.